Ako si správne vybrať banku pri žiadosti o hypotéku na vlastné bývanie?

Ako si správne vybrať banku pri žiadosti o hypotéku na vlastné bývanie?

Výber banky je pre mnohých jeden z najzložitejších procesov. Ponuka je široká, podmienky pre získanie hypotekárneho úveru sa môžu diametrálne líšiť a na obiehanie všetkých bánk či sledovanie neustále sa meniacej situácie na trhu treba množstvo času. Ako si vybrať správne? Okrem možnosti poradenstva s odborníkom v oblasti financií tu máme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere banky poskytujúcej hypotéku na vaše nové bývanie.

 

Maximálnu výšku hypotéky viete ovplyvniť

 

Pokiaľ žiadate o hypotéku, jednou z podmienok je byť zamestnaný minimálne po dobu troch mesiacov na trvalý pracovný pomer. To znamená, že akonáhle sa skončí skúšobná doba, môžete požiadať o hypotéku. Niektoré banky však priemerujú trojmesačný príjem delením šiestimi, čo znamená, že žiadateľ následne nemusí hypotéku získať, nakoľko je tento priemer príliš nízky. Iné banky zas dbajú pri priemerovaní na dlhodobý príjem, pričom vypočítavajú priemer buď za obdobie šiestich alebo dvanástich mesiacov. Pokiaľ chcete získať čo najvyššiu možnú výšku hypotéky, ideálne riešenie je byť dlhodobo zamestnaný a žiadať o úver v banke, ktorá vypočítava priemer za obdobie dvanásť mesiacov.

 

Je možné dostať hypotéku aj bez vybranej nehnuteľnosti?

 

Niektoré banky poskytujú aj túto možnosť, avšak majú určité pravidlá. Výšku hypotéky môžu schváliť a žiadateľ má následne šesť mesiacov na to, aby špecifikoval nehnuteľnosť. Na základe vybranej nehnuteľnosti sa napokon vyrobí dodatok, ktorým sa upraví výška hypotekárneho úveru vzhľadom na danú nehnuteľnosť. Pozor, v tomto prípade však môže byť následne reálna výška úveru nižšia, ako bolo plánované, no klient dostane vopred fixované podmienky hypotekárneho úveru, čo môže byť výhodou.

 
Kedy riešiť hypotéku? Pred alebo po nájdení nehnuteľnosti?

 

Ak hľadáte nové bývanie, je dobré mať už vopred naplánované, akou formou budete novú nehnuteľnosť kupovať. Ak chcete riešiť kúpu prostredníctvom hypotekárneho úveru, odporúčam vopred si zistiť, aký najvyšší úver vám banky poskytnú. Budete tak vedieť, ktorú nehnuteľnosť si môžete dovoliť a aký je váš finančný strop. Podľa toho môžete nastaviť vyhľadávanie vašej nehnuteľnosti na rôznych internetových portáloch.

 

Kto vám môže pri vybavovaní hypotekárneho úveru pomôcť?

 

Máte dve možnosti. Ak máte čas, môžete obehať všetky banky a zistiť, koľko vám ktorá dokáže dať, alebo... čo je rýchlejšia a jednoduchšia možnosť ... vyhľadať skúseného a schopného finančného sprostredkovateľa, ktorý má dlhodobú prax a vie vám veľmi rýchlo (približne do jedného dňa) povedať, všetky vaše finančné možnosti v jednotlivých bankách.

 

A ako takého človeka nájsť?

 

Pokojne sa obráťte aj na mňa a ja vám poradím. Väčšina maklérov spolupracuje so skúsenými finančnými poradcami. Za rok predáme množstvo nehnuteľností, stretneme sa s viacerými finančnými špecialistami, a tak vieme porovnať a posúdiť, ktorý odvedie najlepšiu prácu. Je aj v našom záujme, aby realitný obchod prebehol rýchlo a hladko. Neraz sa mi stalo, že kvôli neskúsenému finančnému sprostredkovateľovi sa obchod natiahol o 2 mesiace. Aj preto spolupracujem a odporúčam len tých najlepších, ktorí majú dlhoročnú prax, pravidelne sa vzdelávajú a svoju prácu robia zo srdcom.

 

Ak budete potrebovať poradiť, pokojne ma kontaktujte, či už telefonicky (0944 097 132), mailom (s.repasky@directreal.sk) alebo cez facebook či messenger.  

 

Stiahnite si zadarmo

8 krokov ako predať vašu nehnuteľnosť

spracovaním osobných údajov